ABOUT

  Sons & Daughters magazine creates stories about art, fashion and culture embracing the UK and Czech Republic regions.
  Sons & Daughters magazine offers content tailored for the Czech audience to facilitate a cultural exchange and to encourage collaborations between creative, artists and opinion-formers by actively promoting its content to a Czech and English speaking audience.
  Sons & Daughters aims to engage its audience in a cross-cultural dialogue and to explore new paradigms in user lifestyles and interests.The magazine platform provides a unique way of how to connect with the consumers online in a manner that is both cutting-edge and consistent with contemporary values and modern aesthetics. We produce interviews, articles, fashion films and editorial content, created independently.
  Sons & Daughters is a new and unique way for Czech talents to be showcased locally and internationally.

  CZ:

  KONCEPT:
  Sons & Daughters magazine vytvoří a nabízí editorialy a komentáře o umění, módě i kultuře, v regionech České republiky a Velké Britanii.
  Sons & Daughters magazine se se svým specifickým obsahem zaměřuje na české uživatele, s cílem usnadnit kulturní výměny a podporovat spolupráci mezi tvůrci, umělci a dalšími uživateli, tím že aktivně propaguje obsah ve dvouch jazycích pro česky a anglicky mluvicí publikum. S&D nabízí jedinečný způsob jak se spojit se čtenáři online, který je’cutting edge’ v souladu se současnými hodnotami a moderní estetikou. Naším cílem je poskytovat članky, rozhovory, fashion filmy a nezávislý obsah vytvořený samostatně. Sons & Daughters je nový a jedinečný způsob jak propagovat a podporovat český talent mezinárodně.

  SUBMIT YOUR WORK:
  submit@sonsanddaughtersmag.com

All copyrights reserved © Sons & Daughters Magazine,Tereza Bila, Prague, Czech Republic
ISSN. ISSN 2336-5722