ART: How to Get People to Like You by Alexandra Yakovleva

3 Posted by - February 22, 2015 - ART, CULTURE

HOW TO GET POPLE TO LIKE YOU

Animated film based on a popular internet article “How To Get People To Like You” offering a recipe to get a perfect personality merely by following simple social rules.

Alexandra Yakovleva is a young (19 years old) visual artist born in Moscow and raised in the deep Russian countryside. In 2012, Alexnadra started her studies of Photography at FAMU, Prague working mostly in the filmmaking field. In summer 2014 her debut film “U”, based around Russian-Ukrainian conflict, shot in the same year, was selected for London IWM Short Film Festival and became a finalist of My Hero International Short Film Festival.In autumn 2014 her debute animation got nominated on FAMUfest for “The Best Animation” and later on was screened in Bio Oko within Cena Magnesia nomination

Animovaný film na motivy populárního internetového článku, “How To Get People To Like You” skýtá recept na to, jak získat okolí svojí perfektní osobností a dodržováním jednoduchých společenských pravidel.

Autorkou filmu je devatenáctiletá vizuální umělkyně Alexandra Yakoleva původem z Moskvy, vyrůstající v prostředí ruského venkova. Od roku 2012 studuje fotografii na pražské FAMU, kde se soustředí převážně na filmovou tvorbu. Její film “U” z roku 2014, který se zabývá rusko-ukrajinským konfliktem, byl vybrán na londýnský IWM festival krátkých filmů i na Mezinárodní festival krátkých filmů “My hero”, kde se probojoval až d finále. Na podzim téhož roku byl nominován na Cenu Magnesia v kategorii “Nejlepší Animace” a promítán v Praze v Biu Oko.

Credits:
Idea, Directing, Animation, Camera: Alexandra Yakovleva
Starring: Cristiano Santos, Alexandra Yakovleva, Adrian Aregger
Read By: Esther Gooch
Sound Mix: Liron Narunsky
Special Thanks: Adrian Aregger, Stav Levi, Irina Vostrikova