ART: Space Love for Dizzcock

6 Posted by - December 23, 2014 - ART

SPACE LOVE ABOUT LOVE FOR SPACE
Audiovisual by Space Love – Dizzcock AL (Rework)

Voodoo: When Dizzcock told us that he wants us to remix a track for his amazing tape we were bursting with happiness. I believe that the type of music he’s making is mostly about his own deep, inner feelings – that’s what I like and I feel the same way about it. I wouldn’t even try to describe his music, it does not fall under any sort of genre. Maybe deep soul music…but I’ve just made this term up! I like to collaborate with people who are better in certain things than I am as that way I learn a lot from it. Dizzcock helped me to start making music that is way more free and less uniformed.

Aka47: When Voodoo asked me to listen to the remixed version of Dizcock’s song AL, I was blown away, it was totally magical, and I couldn’t get it out of my head for a while.
I kept thinking about how to approach my part of this collaboration and I tried to come up with a visual that would go hand in hand with the music.
I didn’t want to distract from the track by having a visual structure that is too complex. I felt that I had to be careful not to get drifted away, which has happen to me before. When I find the right movie that I think might be appropriate to work with, I implant a detonator and then I just watch the whole thing to “explode”. Then I create my own story from all the small cut bits. I don’t really use this technique much now as I tend to feel a bit guilty about using work of somebody else. In this case, this kind of song was asking for a simple and directive treatment.
When we sent the finished product to Dizzcock, he seemed to be very happy about the result. He said that he had the same kind of surrealist feeling when he started working on his tape. In this project, there is a wrack and a despair mixed together with a notion of future and science-fiction, and in some way it even physically hurts. It is a dark and sexy vision of the future.

Space Love project helps us to reveal all our inner feelings and there is no need for us to be in any category or a genre, it would only limit us. There are a lot of things that have an impact on us and it all keeps constantly changing – like one huge living organism. Many times we are not able to analyse it the right away. We can only analyse it afterwards, when all of the tracks and videos we made are published online, reviewed and talked about by other people. Our project is about space in general and the love we put into it. It wasn’t always that we felt that we belong here and we felt the same way before we even knew each other. When we had met something just clicked and we realised that our own territory was created. A territory where we can realise anything we want. Because we are both on the same page, we have no problems with what the other one does or creates, we give each other the necessary space to work. Anyone can have a peek into our space through the audiovisual stories, which we create together – we are open 24/7!

ČESKY

SPACE LOVE ABOUT LOVE FOR SPACE
Audiovisual Space Love -Dizzcock AL (Rework)

Voodoo: Když nám Dizzcock nabídl, abychom zremixovali jeho skvělej tape, měl jsem hroznou radost. Dělá podle mě totiž ten typ hudby, co je deep a plná pocitů, co má sám zřejmě v sobě a to mám nejradši. Ani bych ho nezařazoval do žádnýho žánru. Maximálně tak do deep soul music, což je žánr kterej jsem si právě vymyslel. Rád spolupracuju s lidma který jsou v tý daný věci lepší než já, protože mě to vždy posune dál a učím se z toho. Dizzcock byl jeden z hlavních důvodů proč dneska nemám tak uniformní zvuk jako kdysi a dělám si v hudbě víc co chci.

Aka 47: Spojením tracku AL od Dizzcocka a Voodoo reworkem, pro mě vznikla naprosto magická záležitost, kterou jsem dlouho nemohla dostat z hlavy. Pořád jsem přemýšlela, jak přistoupit k tvorbě vizuálu, který by to jen nějak vhodně doplnil a nepřehlušoval složitou strukturou, cítila jsem, že nesmím vizuálně ulítnout, k čemuž často směřuju. Občas – vyjímečně – vezmu film, implantuju rozbušku, nechám explodovat a ze spršky vizuálních fragmentů sestavím vlastní příběh. Tuhle techniku moc nepoužívám, necítím se moc dobře kvůli pocitu, že vykrádám cizí práci, ale v tomhle případě si skladba sama řekla o prostý a direktivní zpracování. Když jsme pak výsledek poslali Dizzcockovi, byl z toho nadšený a řekl mi, že podobný nad-surreálno sám viděl, když pracoval na původním albu. Je v tom zmar, zoufalství, budoucnost a sci-fi a nějak to fyzicky bolí. Temná sexy vize budoucnosti, zpětně to na mě působí takhle.

Tím co děláme se oba snažíme dostat naše interní pocity skrz naši tvorbu ven, proto pro nás nemá význam snažit se vtěsnat a zařadit do jakéhokoliv žánru, jenom by nás to limitovalo. Ovlivňuje nás spousta věcí, celý se to proměňuje jako jeden velký žijící organismus a člověk často není schopen okamžitý analýzy. To přichází až potom, až když jsou všechny tracky i s vizuálama vydaný a různý recenze napsaný a řečený.

Space Love je o prostoru a o lásce k němu. Ne vždy jsme měli pocit, že jsme odsud a tenhle pocit jsme prožívali nezávisle na sobě. Když jsme se potkali a všechno secvaklo, zjistili jsme, že se mimochodem vytvořilo něco jako naše vlastní teritorium, kde se můžeme realizovat do jakékoliv míry, která je potřebná. Protože jsme naladěný na stejný vlně, nemáme problém s tvorbou toho druhého a prostor si tak navzájem věnujeme. Do našeho prostoru se dá podniknout exkurze právě skrz kukátka ve formě krátkých audiovizuálních příběhů, které spolu tvoříme a máme otevřeno non stop!